Jdi na obsah Jdi na menu
 


Arnbruck

28. 6. 2013

arnbruck.jpgOsadu Arnbruck v údolí Zellertal na úpatí hory Riedelstein podle legendy založil v roce 950 hrabě Arno von Bogen.

Tato pověst vypráví, že byl během lovu ve hvozdech hory Mühlriegel zaskočen průtrží mračen a málem se utopil v potoce, ale první zdejší osadníci ho zachránili. Jako výraz díků dal přes řečený potok postavit most, který byl osadníky nazývám Arnův most - Arnobruck.

Také podle historických pramenů byl Arnbruck založen hrabaty z Bogenu. Roku 1209 daroval hrabě Bertold III. Arnbruck s dceřinnými kostely Böbrach, Sackenried a Wettzell klášteru Niederalteich. "Arnobruck" byl až do sekularizace v roce 1803 klášterní dvorní markou. Arnbruck se chlubí také dlouhou historií sklářské výroby. Do roku 1895 se v Poschingerově Huti vyrábělo sklo.

V roce 1969 zde založil brusič dutého skla Oskar Weinfurtner dílnu na zušlechťování skla. Dnes je tato dílna "Vesnicí zážitků se sklem" Erlebnis-Glasdorf Weinfurtner s uměleckými díly ze skla na zahradě místem setkávání.

Údolím Zellertal vedou dvě stezky - cyklistická "Sochařská stezka" Zellertal-Skulpturen-Radweg je lemována působivými uměleckými objekty ze dřeva, které vznikly v rámci sochařského sympozia.

Stezka pro pěší "Kolem kostelů a kaplí" Kapellenwanderweg spojuje tato místa v Arnbrucku a Drachselsriedu.

Za prohlídku ve městě stojí "Geigerův mlýn", starý žitný mlýn s pilou a historickou expozicí, dále dřevořezbářství Mendl, farní kostel sv. Bartoloměje, postavený v roce 1643 a zvětšený v roce 1905, kaple sv. Víta a křížová kaple Steinkreuzkapelle a také mariánská kaple z roku 1644. Ta slaví své patrocinium každoročně na začátku června - je připomínáno procesím se svíčkami a další den poutí "Kirchei Kirwa".

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář