Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ruckowitzschachten

27. 6. 2013

Pojmem "schachten" se označují lesní pastviny pro mladá zvířata v nadmořské výšce více než 1000 m. Byly také na vrcholcích Bavorského lesa - Arber a Falkenstein.

ruckowitzschachten.jpgNápadem jednoho sedláka z Zwieselu-Klautzenbachu byly v roce 1613 poprvé vyhnáni mladí býčci a jalovice na pastvu na jedinou tehdy existující lesní pastevní plochu na Ruckowitzschachten na hoře Falkenstein. Protože se pastva v lese vysoko v horách osvědčila a počet sedláků, kteří tam v létě vyháněli svá zvířata, stoupal, bylo nutné zakládat nové pastviny. Hledaly se vhodné plochy a na nich se stromy nařízly tak, že došlo k jejich zlomení. Teprve po jednom nebo dvou letech se pokácené dřevo spálilo a popel byl rovnoměrně rozdělen na vymýcené ploše. Na té brzy vyrostla hustá tráva. Předností tohoto pastevního hospodářství bylo, že zvířata v létě nespotřebovávala krmivo, tráva v údolí se mohla nasušit a seno použít na krmení v zimě. Tak bylo možné držet vysoké stavy dobytka. Protože zvířata, která strávila celé léto pod širým nebem, byla obzvlášť robustní, mohla být se ziskem prodávána i do ciziny. Roku 1831 napočítal lesní úřad Zwiesel 40 a lesní úřad Bodenmais 22 pastvin – schachten.

Dnes ještě čtyři sedláci z Bodenmaisu využívají v malém rozsahu svého práva na lesní pastvu na Javoru. Tyto bývalé pastviny se svými osamělými staletými stromy, které poskytovaly zvířatům úkryt, leží jako perly v lesním moři. Turisté by si tento zážitek neměli nechat ujít. Rozprostírá se na severním svahu Velkého Falkensteinu, je odtud výhled na Velký Javor a do Čech. Nachází se zde umrlčí prkno s připomínkou někdejšího šumavského selského dvorce zvaného "Girglhof". Je zde i poslední studánka, kde se dá napít. Poblíž další malá lada s názvem Sulzschachten, což je také vyhlídka a odpočívadlo s výhledy na dominantní vrcholy Groser Arber, Špičák atd.

Přístup k pastvinám je jak pro pěší (po červené od Zwieslerwaldhaus), tak pro cyklisty (po č.7 od hraničního přechodu Debrník) pohodlný,jen na posledním rozcestí před Falkensteinem odbočit doleva.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář