Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hamry (Hammern)

23. 6. 2013

Obec Hamry byla založena v polovině 16. století (uváděno i 1429) a své jméno dostala podle hamru, který byl postaven současně se založením obce. V okolí se těžila a zpracovávala železná ruda.

Bývala zde jedna z osmi králováckých rychet.

Od 18. století až do padesátých let minulého století fungovala v Hamrech papírna na ručně klížený papír. Obec bývala dosti velká, vždyť v roce 1910 zde stálo 173 domů a žilo 1299 obyvatel (k českému jazyku se jich hlásilo 10). Před druhou světovou válkou dosáhl počet obyvatel 1450.

kostel-bolestne-p.marie.jpgJeště turistický průvodce z roku 1921 uvádí, že zde "více mlýnů, brusíren skla a různých závodů průmyslových poskytuje obživu domácímu obyvatelstvu". Po roce 1948 se část obce ocitla v hraničním pásmu a řada usedlostí zanikla.

Významnou památkou je kostel Bolestné Panny Marie z roku 1773, který po druhé světové válce postupně pustl. Počátkem devadesátých let minulého století byl díky darům německých starousedlíků zachráněn a opraven. Ke kostelu vede nově upravená křížová cesta kombinující několik původních kamenů a nové plastiky klatovského výtvarníka Gustava Fifky.

V údolí pod Černým jezerem stojí budova přečerpávací hydroelektrárny. S Černým jezerem je spojena dvoukilometrovým potrubím se spádem 280 m. V době energetické špičky voda proudící z jezera roztáčí turbinu, v noci je voda zase čerpána zpátky do jezera. V prvním zařízení tohoto druhu v republice dodnes funguje turbina o výkonu 1,5 MW, vyrobená plzeňskou Škodovkou.

Nad obcí stojí památný strom - buk lesní (250 let) a kaplička, nově postavená v roce 1993 na základech původní.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář