Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hojsova Stráž (Eisenstrass)

23. 6. 2013

Bývalé sídlo jedné z rychet Královského hvozdu.

Nejvýznamnější památkou obce, která vznikla v 16. století jako hornická osada, je klasicistní kostel Neposkvrněného početí Panny Marie (1824 - 26), který vznikl přestavbou starší kaple Panny Marie Růžencové z let 1760 - 61. Je tvořen obdélnou lodí, do jejíhož západního průčelí je začleněna hranolová věž s pravoúhlým presbytářem se sakristií na severní straně. Celé západní průčelí i s věží je pobité šindelem. Oltář je z původní kaple od dešenického mistra Jakuba Brandta z roku 1762.

Památkově chráněná je též fara č.p. 1 z doby kolem první čtvrtiny 19. století.

kostel-v-hojsove-strazi.jpgNa hřbitově jsou kříže z 18. století, vykované v místním hamru. Posledním jeho majitelem byl hamerník Ferdinand Denkschretz, který ještě v šedesátých letech pracoval v hamru v Městišti pod Pancířem a tradičním způsobem pálil v milíři uhlí. Jeho otec vystavoval výrobky hamru na Jubilejní výstavě v roce 1891 v Praze.

V polovině 19. století se obec dělila na Horní se 43 domy a Dolní s 35 domy volně roztroušenými. K roku 1910 se zde uvádí 132 domů s 754 obyvateli, z nichž se 23 hlásilo k českému jazyku.

V Hojsově Stráži fungoval také oblíbený pivovar, založený kolem roku 1850 zdejšími Králováky při dvoře č.p. 41 - Huishanslhofu. Pivovar zpočátku vařil černé pivo, podobné bavorskému. Nápoj se pomocí koňských povozů dopravoval po cestě zvané Bierweg na Můstek, Prenet, do Nýrska, Zhůří, Pajreku či Zejbiše. Pivovar byl uzavřen v roce 1946, část zařízení byla odvezena do pivovaru v Železné Rudě.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář