Jdi na obsah Jdi na menu
 


Javorná (Seewisen)

23. 6. 2013

Obec, původně zvaná Zejbiš, bývala sídlem vrchních rychtářů Královského hvozdu. Patřila k ní celá řada svobodných dvorů roztroušených po okolních horách.

Fungovalo zde několik sklářských hutí, nejstarší od roku 1494 na nedaleké samotě Onen Svět.

javorna.jpgDominantní památkou je barokní kostel sv. Anny. K původní kapli z let 1698-1701 byla podle plánů Antonína Gilmettiho přistavěna západní část kostela s průčelím a dvěma charakteristickými věžemi s cibulovitou bání. Věže jsou celé pokryté šindelem. Přistavěná část lodi je širší a vytváří tak půdorys ve tvaru kříže. Loď je sklenutá valenou klenbou s lunetami a se štukovou výzdobou. Oltářní obraz Kristova křtu v Jordáně je z dílny P. Brandla. Obrazy sv. Anny a Nejsvětější trojice jsou dílem W. Stoibra z roku 1870. Lustry pocházejí z místních sklářských dílen. Čtyři kamenné epitafní desky v lodi jsou z 18. století a patří majitelům hutí z Javorné a okolí - Josefu Haffenbrädlovi (Javorná, + 1756), Janu Filipovi Gerlovi (rychtář královského hvozdu a majitel huti v Javorné, + 1718), Janu Václavu Adlerovi (Brunst, + 1799) a jeho manželce (+ 1805). Další náhrobníky v podlaze jsou vesměs nečitelné.

Před kostelem stojí socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1723 a památná lípa, stará 300 let. Náhrobní kameny z 18. a 19. století připomínají zdejší významné sklářské rody - Gerlů, Hafenbrädlů a Adlerů. Znak rodiny Adlerů - pelikán a mládě - zdobí i klenbu.

Na počátku 20. století byla Javorná převážně německá. Z 1131 obyvatel se k českému jazyku hlásilo jen 36. Stálo zde tehdy 122 domů.

4. května 1945 zde došlo k posledním těžším bojům příslušníků německého wehrmachtu a amerických vojáků. Při střetu padli američtí vojíni Buttron a Ashley - poslední muži, kteří zemřeli při osvobozování jihozápadních Čech.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář