Jdi na obsah Jdi na menu
 


Stachy (Stachau)

24. 6. 2013

Vesnická památková rezervace. Proslavili ji na přelomu 19. a 20. století tzv. Světáci - lidé, kteří každoročně na jaře opouštěli Stachy a vydělávali ve světě jako zedníci nebo velmi žádaní cirkusoví muzikanti. Na zimu se vraceli domů, žili z úspor a přivydělávali si výrobou dřevěných hraček, dřevěného drátu, sirek nebo násad na domácí nářadí (známé byly stachovské dřeváky a šindele). Osudy místních inspirovaly Eduarda Basse k románům Lidé z maringotek a Cirkus Humberto či Karla Klostermanna k dílu Světák z Podlesí. Protože se obyvatelé Stachů museli vydávat za výdělkem do světa, říkalo se o nich, že všichni pohromadě se mohou sejít až o soudném dni.V okolí Stachů se také odehrává Klostermannova povídka Odysea soudního sluhy.

stasska-roubena-chalupa.jpgObec založili skláři na přelomu 15. a 16. století. Stachy byly také jednou ze svobodných králováckých rychet. Dodnes se zachovaly cenné ukázky typické šumavské architektury - u silnice na Vimperk stojí široká stavení z roubených klád s nízkými štíty a šindelovou střechou - č.p. 67, 77, 78 a 218. Starší hřbitovní kostel P. Marie Bolestné pochází z r. 1781. Skrovná barokní stavba s nízkou věží v západním průčelí a zvoničkou na střeše lodi záhy nestačila potřebám obce. V letech 1842-1849 byl proto postaven nový velký kostel Navštívení P. Marie, 50 metrů dlouhý a 16 metrů široký, se štíhlou věží v západním průčelí. Fara s mansardovou střechou pochází z 19. století a renesanční portál sem byl přenesen údajně z Kašperských Hor. Na hřbitově je pohřbena známá šumavská figurka - silák Sepp Rankl.

Ze Stach pocházel sklář a muzikant Andreas Hartauer (*1839), autor písně Tam v krásné Šumavě (Tief drin im Böhmerwald).

Obec byla i v minulosti převážně česká. V roce 1910 zde žilo 2763 obyvatel, z nichž se 184 hlásilo k němčině. Stálo zde tehdy 254 domů.

Stachy se chlubí jednou kuriozitou - přímo na travnaté ploše náměstí zde rostou hřiby. Poprvé se objevily v roce 1961, kdy se sem při úpravě terénu stavby benzinové stanice přenesla zem i s podhoubím. V roce 1984 se ve Stachách na náměstí urodilo 246 hub. V sezóně je na travnatou plochu vstup zakázán a houby se zde samozřejmě sbírat nesmějí.

V roce 2003 otevřeno Muzeum historické hasičské techniky.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář