Jdi na obsah Jdi na menu
 


Stodůlky (Stadeln)

24. 6. 2013

Stodůlky (Stadln) Bývalá centrální obec největší šumavské svobodné královácké rychty, o které je první písemná zmínka z roku 1614, která zabírala podle tehdejšího politického správního rozdělení svojí rozlohou 236 km čtverečních po Praze druhé největší území v Čechách, se rozkládala pod horou Křemelná nad stejnojmennou říčkou.

Nejprve se místu, kde vznikla pozdější vesnice, říkalo Simonovy stodoly, od roku 1617 už Stadeln.

stadeln.jpgObec mívala dva mlýny, školu, pilu a několik hostinců. Nejzajímavější stavbou bývala jedna z nejstarších a největších usedlostí v Královském hvozdu, nazývaná Bon Bolthaus či Balthashof. Veřejná kaple svatého Sebastiana s barokním oltářem, která vzhledem a velikostí připomínala kostelík, byla postavena v 80. létech 18.století.

V obci se v roce 1876 narodil básník a dramatik Zephyrin Zettl. Obec je také dějištěm románu "Pošumavské rapsodie" od Karla Klostermanna.

Po válce bylo převážně německé obyvatelstvo odsunuto a vylidněné Stodůlky se staly v rámci vojenského výcvikového prostoru Dobrá Voda cvičným cílem lidovědemokratické armády , v rámci vzniklé dělostřelecké a raketové střelnice,která ležela na protějším svahu cestou na Velký Bor.

Roku 1952 byly srovnány se zemí.Torzo kaple stálo ještě v 60.letech a bylo srovnáno se zemí,aby nemohlo sloužit jako úkryt narušitelům hranice.

Jedinou památkou na kdysi významnou obec zůstalo několik terénních vln a planělé ovocné stromy.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář