Jdi na obsah Jdi na menu
 


NS Hamižná hora (Hartmanice)

25. 6. 2013

Hamižná (Hamischberg) je vrch (854 m n. m.) nad Hartmanicemi. V 16. století tudy vedla Březnická stezka pro soumary, založené v roce 1029, po které se z Bavorska do Čech dopravovala hlavně sůl.

V sousedství jižního okraje obce Hartmanice byl vybudován na úpatí Hamižné hory (854 m) Šumavský ochranářský koutek s 1,5 km dlouhou trasou naučné stezky. Na třinácti zastaveních naučná stezka seznamuje návštěvníky s problematikou ochrany přírody, historií dobývání zlata i s historií Hartmanic.

srub.jpgHamižnou (ve významu chamtivou, lakotnou) nazvali horu havíři, kteří tady kdysi dobývali zlato, protože kutací práce zde byly velmi pracné a hora své poklady vydávala jen velmi nerada.Po dolování se zachovaly jámy až 3 m hluboké.K zajímavostem stezky patří zastavení u pozůstatků hartmanických dolů na zlato s mlecími kameny z mlýna na zlatonosnou rudu nebo šumavské pamětní prkno na významného šumavského botanika dr.Julia Komárka.

V ochranářském koutku je pro návštěvníky připraveno k večernímu táboráku ohniště k večernímu táboráku se stylovými lavicemi, minigril i studánku pitné vody,můžete tu příjemně posedět u pevného kanadského stolu s výhledem do romantického údolí hartmanického Zálesí. Za velmi dobré viditelnosti je vidět až na Rožmitálsko a Brdy.

Vývěska u vstupu na stezku informuje o termínech akcí souvisejících s naučnou stezkou.

Hamižná hora je chráněna statutem přírodní rezervace.

Na jejích svazích směrem k Hartmanicům bylo zřízeno několik lyžařských vleků. Na vrchol Hamižné nevedou značené stezky.

Šumavský koutek je přístupný po zelené nebo po žluté značce z Hartmanic (obojí asi 1 km).

V roce 1985 byl koutek díky Vladislavu Vodákovi zahrnut jako jediný v tehdejší ČSSR do seznamu výchovných zařízení IUCN. Po roce 1989 zde probíhala intenzivní spolupráce s WWF (projekční tým Sušice).

Dne 29.9. 2006 byla k poctě Ladislava Vodáka slavnostně otevřena rozšířená Naučná stezka Hamižná.