Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dřípatka horská (Soldanella montana)

22. 6. 2013

Dřípatka horská (Soldanella montana; synonyma - Soldanella affinis J. Cree, Soldanella alpina F. W. Schmidt non L., Soldanella montana subsp. eumontana Lüdi, Soldanella montana Mikan. non Willd.) je vytrvalá bylina z rodu dřípatka (Soldanella), která v České republice patří k ohroženým druhům (C3).

dripatka-horska.jpgBylina dorůstá 20 cm, ale v době květu jen 10 cm. Listy jsou uspořádány do přízemní růžice, mají okrouhlý až ledvinitý tvar a nikdy neopadávají. Lodyha nemá listy a nese a sobě květenství v podobě chudého okolíku s 3-8 jednotlivými květy. Barva květů je modrofialová, plodem je tobolka. Kvete od dubna do června.

Dřípatka horská roste ve smrkových lesích v horských a podhorských oblastech. Preferuje kyselé, humózní a vlhké půdy v okolí bažin, potoků a pramenišť, polostinné až stinné lokality. Dřípatka horská se vyskytuje v horských oblastech střední Evropy (východní Alpy, Karpaty) a v bulharských horách.

V České republice roste především v jižních Čechách (na Šumavě), ale ji na jihozápadní Moravě. Severní hranice výskytu se pohybuje v oblasti Brd a Železných hor.

zdroj: wikipedie

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář