Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jestřábník oranžový (Hieracium aurantiacum)

25. 6. 2013

Jestřábník oranžový (Hieracium aurantiacum), někdy nazývaný chlupáček oranžový (Pilosella aurantiaca), je dekorativní a často v zahradách pěstovaná oranžově kvetoucí květina, vytrvalý druh patřící v rodu jestřábník do podrodu chlupáčci. Při užším pojetí rodu jestřábník je podrod chlupáčci považován za samostatný rod chlupáček (Pilosella).

jestrabnik.jpgDruh se primárně vyskytuje především v horách Střední Evropy, ve Skandinávii a na pomezí Finska a Rusku, sekundárně se rozšířil téměř do celé Evropy, Severní Ameriky i do Austrálie. V České republice se původně vyskytoval jen na Šumavě, v Krkonoších, na Králickém Sněžníku a v Beskydách, druhotně roste na mnoha dalších místech republiky kde byl pravděpodobně záměrně vysazen nebo se v nedávné době sám rozšířil. Vyrůstá na vlhčích, hlinitých, kyselých a na živiny chudých půdách na horských loukách a pastvinách, na světlých mýtinách a okrajích lesů, podél komunikací, v parcích a okolí zahrad kam se rozšiřuje únikem semen z uměle pěstovaných rostlin

Vytrvalá, značně chlupatá bylina s lodyhou dorůstající do výše 25 až 50 cm. Z větvícího se šikmého oddenku vyrůstá přízemní listová růžice podlouhle vejčitých, mělce zoubkovaných, dlouze chlupatých, světle zelených a na rubu nasivělých listů z jejíchž paždí vyrůstají plazivé kořenující výběžky. Z růžice vystupuje přímá, nevětvená lodyha porostlá bílými chlupy a jen řídce černavými žlázkami. Lodyha je olistěná jen ve spodní části 3 až 4 elipticky protáhlými až kopinatými, na vrcholu zaokrouhlenými, po obvodě mělce zubatými neb celokrajnými, měkce chlupatými listy. Drobné, nápadně zbarvené květní úbory, výhradně s jazykovitými kvítky oranžové až nachově červené barvy, vyrůstají na vrcholu lodyhy a vytvářejí z počátku nahloučenou a později volnou latu. Úbory se otvírají včasně z rána a brzy po poledni se opět zavírají, stejně jako před deštěm.Zákrov je vejčitý, jeho čárkovitě kopinaté zákrovní listeny, jsou na koncích tupé a tmavě zelené.

Květy se mohou opylit cizím pylem, pylem z téhož květu nebo mohou semena vzniknout apomikticky bez opylení. Plodem jsou černohnědé nažky kratší než 2,5 mm s jednořadým chmýrem.

Horské populace jestřábníku oranžového jsou změnou hospodaření na horských loukách ohroženy stejně jako zavlékáním nepůvodních genotypů zanášenych do české přírody ať již přirozenou cestou nebo vysazováním nepůvodních populací. V "Červeném seznamu cévnatých rostlin České republiky z roku 2012" je tento druh pod názvem Pilosella aurantiaca zařazen do skupiny (C3) mezi ohrožené druhy

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář