Jdi na obsah Jdi na menu
 


Prstnatec májový (Dactylorhiza majalis)

22. 6. 2013

Prstnatec májový (Dactylorhiza majalis, synonyma Orchis majalis, Dactylorchis latifolia, Orchis latifolia) je ohrožený druh vstavačovitých rostlin patřící mezi byliny rostoucí na území Česka. Mimo Česko roste na území velké části Evropy.

prstnatec-majovy.jpgObvykle je 20 až 60 cm vysoký s lysou lodyhou, která je v dolní části šupinatá. Prstnatec májový má mezi 4 - 6 listy, které jsou vejčitého až kopinatého tvaru, které na sobě mají skvrnky (to není pravidlem u všech rostlin, ale asi u 70 % populace) Květenství je bohaté, válcovité, je dlouhé mezi 4-17 cm a nese na sobě až 50 jednotlivých květů. Barva květů je nachová, ale vzácně se vyskytují i růžové a bílé formy. Prstnatec májový kvete v květnu a v červnu, plodem jsou zelené tobolky, které obsahují velké množství semen.

Roste v nížinách i na horách, typicky na mokrých až bažinatých loukách, případně slatinách, vřesovištích a rašeliništích. Prstnatec májový preferuje živinami bohaté půdy a spíše nevápnité. Prstnatec májový je rozšířen v Evropě v pásu mezi Velkou Británií, Francií, severní Itálií, jižní Skandinávií a evropskou částí Ruska, ale jsou udávány nálezy i ze střední Sibiře). I v České republice je tento druh prstnatce zastoupen hojně, je to nejrozšířenější zástupce čeledi vstavačovitých. Roste po celém území, ale roztroušeně, mnoho lokalit jeho výskytu je státem chráněno. Prstnatec májový je chráněn zákonem jako ohrožený druh.

Prstnatec májový vznikl pravděpodobně křížením několika druhů (a to na více lokalitách současně) - prstnatec Fuchsův (Dactylorhiza fuchsii), prstatec plamatý (D. maculata) a prstnatec pleťový (D. incarnata). Díky tomu se tento druh typický svou variabilitou ve počtu i tvaru listů, výšce rostlin a počtu a barvě květů.

zdroj: wikipedie

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář