Jdi na obsah Jdi na menu
 


Králováčtí střelci

27. 6. 2013

Tři kluci z Frischova dvora lili v noci po Štědrém večeru kule.Lili je tajně pod krovem stodoly a ty kule prý mají tajemnou moc - nikdy neminou cíle. Teď stříleli ti tři z Frischova dvora až do vzdáleného Karlhanselova dvora a vystřelili tam sedlákovi bavorský šesták z ruky. Sestřelili kohouta v kurníku přímo uprostřed slepic.

Frischův Melches byl opravdový čaroděj. Když jednou na statek dorazili lupiči, přimrazil jim Melches flinty k zemi tak, že je už nemohli zvednout a museli utéci.

Pak do Královského hvozdu dorazili Švédové. Tehdy střílel Melches přes jedle a skály neuvěřitelně daleko na hemerskou cestu a zastřelil velitele se šerpou, přímo uprostřed Švédů. Ti když neviděli daleko široko žádného střelce, domnívali se, že to samé nebe se spustilo. Udělali čelem vzad a mašírovali ze země.

Vzhledem ke své statečnosti měli Králováci velká privilegia. Nebyli poddaní, platili malé daně a mohli se bez svolení vrchnosti ženit, ani nemuseli do vojenské služby. Bláznivý rok 1848 je však o mnohé svobody připravil. Ale právo svobodných Králováků stojí ještě dnes v Praze zapsáno v knihách zlatým písmem.

(Hans Watzlik - Böhmerwald-Sagen, 1921)