Jdi na obsah Jdi na menu
 


Soud u Modrého sloupu

Zlatá stezka,obchodní spojnice Bavorska ze zeměmi Koruny české od 14.století, procházela po jedné ze svých větví také od Grafenau do Kašperských Hor.Byla to její nejobtížnější trasa do Čech.Zlatá byla nazývána pro svůj obchodní význam, a zvláště pro zisk kupců z prodeje soli.

Z Grafenau můžeme sledovat průběh té dávné obchodní tepny,která ovšem vždy vedla jen po polních alesních cestách,přes Svatý Oswald, Siebenellen, Graupsäge, Waldhäuser na česko-bavorskou hranici v místě zvaném Modrý sloup a dále kolem samoty Pürstling do Filipovy Huti, Horské Kvildy a do Kašperských Hor.

Cestou na zemskou hranici, za Siebenellen, byla na jednom stromě u cesty připevněna dřevěná ruka. Výstražné značení se nazývalo "U ruky" nebo též "Ruka má právo". Za tímto znamením platilo právo na svobodném území Králováckém (Freigerichts). Kdo porušil toto právo loupeží či vraždou a byl při činu přistižen, musel být předveden ke zvláštnímu soudu na hranici, do místa zvaného "Modrý sloup". Horalé si to tak zařídili a všichni poctiví to respektovali - soud Boží byl v nedohlednu a soud hrdelní až v Pasově či v Písku?...

Na hranici stávaly dva kamenné sloupy, jeden na české straně a druhý, modře nabarvený, na straně bavorské. Na těchto sloupech ležel vždy kmen. bývalo to místo stanného soudu, který zločince odsoudil a ihned ho oběsil na kmeni. Mrtvého nechali viset tak dlouho, až draví ptáci oklovali maso a kostra klapala ve větru.

Povídá se, že ještě dnes můžete v noci, když vane vítr z Čech, slyšet u Modrého sloupu klapání žeber těch dávných zlosynů.

(Christa a Willi Steger, 2005)

modry-sloup.jpg

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář