Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dešenice (Deschenitz)

29. 6. 2013

desenicka-tvrz.jpgMěstečko nedaleko Nýrska je poprvé připomínáno v roce 1272. Dochovala se kaple z roku 1467, přezdívaná Husitská.

Významnou památkou je zámek, postavený v 18. století v barokním slohu Prokopem Krakovským z Kolovrat. Jeho jádrem je gotická tvrz ze 14. století, přestavěná na přelomu 16. a 17. století v renesanční zámek. Původní renesanční ráz stavby setřen nebyl. Ještě v první polovině 19. století stál neporušený, později sloužil jako pivovar, po 2. světové válce patřil Státnímu statku Dešenice. Při opravě v roce 1963 zanikly zbytky sgrafit na renesanční části a některé další architektonické prvky.

Kostel svatého Mikuláše byl barokně přestavěn z původní gotické stavby, připomínané již v roce 1384. Na návsi stojí domy s polovalbovými střechami, zděné i s dřevěným bedněním štítů. Kromě zámku a kostela je do seznamu nemovitých památek zapsán dům č.p. 41, bývalá židovská škola.

Dešenice bývaly centrem poměrně velkého panství. V 16. století jsou zmiňovány dvě krčmy, mlýn a poplužní dvůr. V roce 1757 byly připojeny k panství Bystřice, což se projevilo i na využívání zámku.

Před 1. světovou válkou zde stálo 143 domů. Z 922 obyvatel se k německému jazyku hlásilo 916.

www.sumavanet.cz/desenice

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář