Jdi na obsah Jdi na menu
 


Horská Kvilda (Innergefild)

28. 6. 2013

Horská obec pod horou Antýgl (1253 m n. m.) na Hamerském potoce se zbytky typických šumavských stavení. Horská Kvilda (Innergefild) sestává z asi 30 jednotlivě roztroušených domů. Rozkládá se v mírně zvlněné zalesněné náhorní plošině s mnoha slatěmi a rašeliništi v nadmořské výšce 1045 - 1090 m n. m..

To ji činí jednou z nejvýše položených obcí v Čechách a dostatečné množství sněhu je tak zajištěno po celé zimní období.

horska-kvilda.jpgPrvní zmínka o dřevařské osadě je z roku 1577, kdy probíhá měření Schwarzenberských lesů. V 19.století je mezi dřevaři velmi známý dvoumetrový silák Josef Klostermann zvaný Sepp Rankl z osady Ranklov u Horské Kvildy. Mimo těžby dřeva v letech 1788 - 1880 ve vsi působí Verdeberkova dílna na malování skla.

Jedinečností zdejší přírody je raritní, jen jednou nalezený, veliký pavouk, křižák stromový a to v srpnu 1971.

V horní části obce je penzion, bývalý Polaůfův hostinec a v okolí obce sejpy po rýžování zlata na Hamerském potoce.

Obec se nachází v centru Národního parku Šumava a patří mezi známá, ale přesto klidná střediska letní i zimní rekreace. Najdete zde mnoho značených stezek, pěších tras a cyklostezek.

Nedaleko města se nachází rašeliniště Jezerní slať (Seefilz) s rozhlednou a naučnou stezkou. K Horské Kvildě patří další osady - Výhledy (Schrollenhaid), Zlatá studna (Gold Brunn), Horní Antýgl (Ober Antigel) a Korýtko (Grandl). Německý název Innergefild.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Křižák stromový

(araneidae-cz.sweb.cz, 31. 8. 2015 8:29)

Po 44 letech křižák stromový na Šumavě opět nalezen, viz http://araneidae-cz.sweb.cz/stromovy.html