Jdi na obsah Jdi na menu
 


Petrovice u Sušice (Petrowitz)

25. 6. 2013

Osidlování Petrovicka probíhalo asi v 11.-12.století n.l. V této době bylo pravděpodobně rýžováno zlato na potocích Kepelském, Pstružném a Kalném. Vznikla i tvrz na hradišti Hrnčíř a petrovický hrádek nebo tvrz na památném Vyšehradu.

Nejstarší část Petrovic, dolní náves, pochází z 12.-13. století a svědčí o slovanském původu. Asi 14 dřevěných domků bylo postaveno do tvaru podkovy, která se uzavírala na východní straně při cestě k Sušici. Na severozápadě se domky přimykaly ke kostelní hradební zdi.

První písemná zpráva o Petrovicích z roku 1319 uvádí, že na hradu petrovickém byl zajat rytíř Albert ze Schönsteina a dán do strakonického vězení. Písemná zpráva o Vojeticích je již z roku 1290.

Ve středověku se Petrovice rozrůstaly severním směrem při cestě do Kněžic, kde měli sídlo majitelé kněžického statku a kde byla až do roku 1589 fara.

V roce 1848 měly Petrovice 35 stavení s 239 obyvateli. Společně s okolními vesnicemi náleželi k panství kněžickému.

Po vzniku Československé republiky v roce 1918 patřily k obci Petrovice vesnice Vojetice, Chamutice, Trsice, Pařezí a Rovná.

petrovice-u-susice.jpgPři reorganizaci státní správy v roce 1960 byly k obci Petrovice připojeny z obce Jiřičná osady Kojšice, Nová Víska a Jiřičná a z obce Maršovice osady Strunkov, Posobice a Františkova Ves. K dalšímu rozšíření obce došlo v roce 1976 přičleněním Svojšic, Částkov, Maršovic, Žíkov a Břetětic z obce Svojšice. V roce 1981 měla naše obec 820 obyvatel a po dvaceti letech v roce 2001 se počet snížil na 681. V současné době spravuje obec Petrovice 18 osad, k největším patří Svojšice, Jiřičná a Františkova Ves.

Nepřehlédnutelnou dominantou Petrovic je kostel sv. Petra a Pavla ze 13. století s románskou věží zakončenou cimbuřím a hradební zdí.

Hned vedle něj stával hrad neznámého původu, který zanikl záhy v první polovině 14. století. Současně jižně od vsi, na výběžku vrchu Hrnčíř, vznik druhý hrad. Ten byl opuštěn už kolem roku 1250. Zachovaly se z něj jen valy a příkopy.

Kostel byl upravován patrně ve 14. století, v 19. století bylo obnoveno cimbuří věže. V podlaze kostela je deset sešlapaných náhrobků, většina patří členům rodu Plánských ze Žeberka. Pod kostelem stojí historická pozdně středověká fara.

Na návsi stojí novodobě upravená výklenková kaplička sv. Jana Nepomuckého.

V obci najdeme několik ukázek typických šumavských roubených domů a barokni mlýn Tarníř.

www.petroviceususice.cz 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář