Jdi na obsah Jdi na menu
 


Srní (Rehberg)

Obec byla založena v roce 1726 jako dřevařská osada. Původně stávala trochu stranou jihozápadním směrem od dnešního centra Srní (Staré Srní). Během 18. století často měnila majitele (baron Schmiedl, hrabě Mannsfeld, sklářský podnikatel Gattermayer, hrabě Filip Kinský, r. 1798 kníže Schwarzenberk). V roce 1789 si osadníci postavili vlastní školu a malý kostelík. Na jeho místě dnes stojí kostel Nejsvětější trojice z roku 1804, který je na návětrné straně krytý šindelem. Nechal jej postavit kníže Josef Schwarzenberk. Je to dosti velká stavba sice bez slohových zvláštností, ale malebná, jejíž věž nesoucí vysokou cibulovitou báň tvoří dominantu obce. Hlavní oltář a část kostelního náčiní sem byla přenesena z františkánského kostela v Pasově.

srni.jpgV obci se zachovalo několik cenných původních stavení - roubené domy s polovalbovou střechou a stěnami, krytými šindelem (č.p. 46, 47, 51 a 71). Dům č. 73 býval horským mlýnem s pilou. Jedním z nejzajímavějších je tzv. Klostermannova chalupa (č.p. 47) z přelomu 18. a 19. století, stojící u cesty k nádrži pod Selským vrchem. Tady Klostermann ale nikdy nežil. Tento dům patřil rodině Pauknerů. Michl Paukner byl potomkem jednoho z devíti sedláků, kteří v roce 1726 založili Srní. Statek byl v držení Pauknerů až do odsunu v roce 1946. Místní hřbitov, na kterém byli pochováni někteří příbuzní Karla Klostermanna z otcovy strany a hrdinové jeho románů, byl v roce 1984 srovnán se zemí a v jeho části bylo postaveno parkoviště pro hotel Srní.

U Srní je Klostermannova vyhlídka do údolí Otavy. Nedaleko Srní na Dolních Hrádcích navštěvoval v domě č.p.65 na Stillseifenském potoce (místu se také říkalo Mlýnské Domky) slavný spisovatel rodinu své sestřenice Cecilie Häuslerové. Häuslerovi měli mlýn, výrobu šindelů, pekařství a malý obchod. Klostermann poslouchal vyprávění pana Häuslera o šumavských událostech. Získával tak inspiraci pro svá díla. Dům č.p. 65 je dodnes zachován a obydlen. Na Dolních Hrádcích se narodil v roce 1814 otec Karla Klostermann Josef.

Ráz šumavské obce výrazně změnila stavba dvou velkých hotelů. V roce 1979 byl dokončen hotel Šumava a v letech 1979-83 byl postaven další velký objekt - hotel Srní - pro Severočeské hnědouhelné doly Most. Je v něm pětadvacetimetrový bazén pro veřejnost

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář