Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kilian "Franz" Nowotny (1.12.1905 - 12.3.1977)

24. 6. 2013

Franz Nowotny, řečený Kilián, (1. prosinec 1905 – 12. března 1977) byl agent americké zpravodajské služby CIC, pašerák a převáděč, který mnohokrát nelegálně překročil hranici mezi Bavorskem a Šumavou.

kilian.jpgNarodil se v německé rodině na Šumavě ve Starých Hutích (Kaltenbach) nedaleko Kvildy. Vyučil se řezníkem, oženil se a přestěhoval k ženě do usedlosti na Pláních. Přivydělával si pašováním přes hranici. Za války sloužil v německém wehrmachtu. Po válce se vrátil na Šumavu, ale v roce 1946 byla celá rodina odsunuta do Bavorska. Usadil se nedaleko hranic v bavorském Röhrnbachu, kde založil velkoobchod se dřevem. Po komunistickém převratu v roce 1948 se stal agentem americké zpravodajské služby CIC. Převáděl přes hranici do Československa americké tajné agenty a z Československa do Bavorska emigranty. V roce 1950 byl nedaleko Františkova na Šumavě zraněn při přestřelce s příslušníky tehdejšího Sboru národní bezpečnosti. Díky znalosti terénu se mu podařilo uniknout zpět do Bavorska, ale jeho tři společníci byli dopadeni a odsouzeni.

Po tomto incidentu se do Čech už nikdy nevrátil. Zůstal však nadále ve styku s československou emigrací. Rádio Svobodná Evropa v Mnichově a ve Vídni s ním natočilo celou řadu relací. Roku 1957 byl na něho ze strany StB dokonce i spáchán pokus o atentát. Zemřel ve věku 72 let v Bavorsku jako obchodník se dřevem.

Kiliánova trasa, nazývaná někdy jako Kanál 54, začínala na výpadovce z Vimperka směrem přes lesy na stráních kopců Jilmová a Kamenná hora k Medvědímu potoku. Po jeho překročení pak okolo Michlovy hutě vzhůru mezi kopci Kamenná a Bukovec, směrem na Nový Svět. Dále přes silnici z Borové Lady do Nové Hutě a pak přes Chalupské slatě k Janské hoře a pod ní k osadě Františkov. Potom bylo nutné překročit Vltavu a stoupat ke Stolové a Stanové hoře a dále k silnici mezi Bučinou a Kvildou. Pak se trasa stáčela přímo ke státní hranici v oblasti pramenů Vltavy.

Koncem 50. let se na Šumavě, hlavně v Kvildě a jejím okolí a na Prášilech natáčel ideologicky zaměřený film Král Šumavy. Scénáristé se pravděpodobně volně inspirovali legendou Kiliána - Franze Nowotného.

zdroj: wikipedie

V dosti nespolehlivých jeho českých životopisech je převážně uváděn pod jménem Franz Nowotny (prý s přezdívkami Sekáč či Dlouhý Hans) a Kilian údajně bylo toliko jeho krycí označení. Rodácké publikace a staré matriky však hovoří jinak. Stejně tak "rodáci" o něm nikdy nemluví jako o agentu,převaděči či pašeráku. Není ovšem důvod nevěřit tomu, že od roku 1947 do poslední výpravy v roce 1950, z níž vyvázl postřelen jen taktak životem, podnikl dva tisíce úspěšných pokusů překročit hranice, což odpovídá takřka jedné cestě denně. Američané mu prý říkali "král cesty"(Němci zase "Paschkönig", "Pascherkönig" či "Grenzkönig"), kde sama Šumava byla tou cestou z podivného příběhu boje o svobodu z časů studené války, v níž hrála místopisná obeznámenost poměrně zásadní roli.

zdroj: www.kohoutikriz.org

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář