Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ostružná (Wostruschnabach)

23. 6. 2013

Ostružná (výjimečně se lze setkat i s názvem Pstružná) je levostranný přítok řeky Otavy v okrese Klatovy v Plzeňském kraji. Délka toku činí 40,4 km. Plocha povodí měří 168,6 km². Řeka pramení na Šumavě, zhruba 2 km severovýchodně od Hadího vrchu (1025 m), v nadmořské výšce 938 m.

3.11.2012---13..jpgNa horním toku potok proudí nejprve severozápadním až severním směrem. U Čachrova se obrací na východ k obci Velhartice (kde na ostrohu nad levým břehem stojí hrad Velhartice) a odtud směřuje dále na severovýchod ke Kolinci. Zde se Ostružná stáčí k jihovýchodu. Tímto směrem proudí až ke svému ústí do řeky Otavy, které se nachází pod městem Sušice, na jejím 88,9 říčním kilometru, v nadmořské výšce 452 m.

Větší přítoky této řeky jsou: levé – Šukačka, Jindřichovický potok, Kalný potok, Tedražický potok ,pravé – Kunkovický potok, Čeletický potok, Svojšický potok

Průměrný průtok v Kolinci na 13,4 říčním kilometru činí 1,22 m³/s.

I tato řeka má své pověsti viz. kniha "Co vyprávěla Pstružná řeka" od Milana Pokorného.

V dávných dobách se i zde rýžovalo zlato.

Pozn: U německého ekvivalentu se mi to zdá jako pitomost. Nicméně v několika starších knihách jsem tento název našel... s pochopením tvůrce webu.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Díky

(Lukáš, 14. 4. 2014 23:43)

Našli jsme to co jsme chtěli! Díky fíky