Jdi na obsah Jdi na menu
 


Řezná (Regen)

23. 6. 2013

Řezná (německy Regen, Schwarzer Regen, Großer Regen) je řeka pramenící na české straně Šumavy (Plzeňský kraj) a ústící v Německu (Bavorsko) zleva do Dunaje. Je 169 km dlouhá. Povodí má rozlohu 2953 km².

regen.jpgMá tři pramenné toky,z nichž jeden pramení v přírodní rezervaci Prameniště na jižním svahu hory Pancíř v Železnorudské hornatině v nadmořské výšce 1031 m.Ten druhý na stráni za benzinovou pumpou na konci Železné Rudy. Poté teče směrem na jihozápad, protéká Železnou Rudou a Alžbětínem a po 8,2 km opouští v nadmořské výšce 709 m území České republiky.

Na německém území má jméno Großer Regen, protéká městem Bayerisch Eisenstein a svůj tok stáčí směrem na jihovýchod a jih. U Zwieselu se stéká s Malou Řeznou (Kleiner Regen), mění svůj směr na západ až severozápad a nese název Schwarzer Regen.Za městem Regen vtéká do 20km dlouhého romantického kaňonu Regenthal. Poblíž Bad Kötztingu u městečka Blaibach přijímá zprava Weisser Regen a od tohoto soutoku se jmenuje Regen. V dalším úseku teče na západ, ale zhruba 10 km za Nittenau se ostře stáčí k jihu a v Řezně ústí do Dunaje.

Průměrný roční průtok vody u ústí činí 35 m³/s.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář