Jdi na obsah Jdi na menu
 


Svarožná (Zwercheckbach)

6. 7. 2013

svarozna.jpgPotok Svarožná je krátký vodní tok, pramenící pod horou Svaroh a vede podél zemské hranice. Vlévá se do řeky Řezné v místě hraničního přechodu jako pravostranný přítok.

Od vrcholu Svaroh (1 332 m n. m.) se oblast prameniště stáčí podél rozvodnice Svarožné nejprve k jihovýchodu, posléze k jihu až jihozápadu. Toto prameniště má rozlohu asi 8,5 km2 a jedná se o větší část celého povodí Svarožné (malá část povodí zasahuje do Německa). Severní část území tvoří Kamenná moře. První lokalita výskytu kamenných moří je poblíž státní hranice, v místech, kde Svarožná vstupuje na území České republiky. Akumulace se nacházejí na levém břehu Svarožné v nadmořské výšce kolem 925–950 m. Kamenná moře zde tvoří nesouvislý, vegetací přerušovaný pás o délce asi 0,5 km a proměnlivé šířce (40– 100 m). Souvislá kamenná moře mají směrem k okrajům tendenci přecházet do kamenných proudů, či do nesouvislých kamenných moří.

Další oblastí, kde byla zaznamenána rozsáhlá kamenná moře, je jižní a jihozápadní svah Jezerní hory. Potok je velice krásný v horní části díky velikým kamenům které přetéká a je opomíjený jen díky své poloze.

Při jeho toku nevedou cyklostezky, turistické trasy, jen asfaltová silnice vybudovaná kdysi k ochraně státní hranice.A i ta se dá na "Zelené" hranici překročit na lesní cestu,která nás dovede na bavorské východisko turistických cest s jménem Scheiben.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář