Jdi na obsah Jdi na menu
 


Čertovo jezero (Girgelsee, Teufelsee)

Čertovo jezero (německy Teufelsee) se nachází v blízkosti Černého jezera. Příroda jej vyhloubila činností ledovců rovněž ve svoru v jihovýchodním svahu Jezerní hory pod 313,0 m vysokou karovou stěnou. I toto jezero má dva bezejmenné přítoky - jeden z temene jezerní hory, druhý ze sedla mezi Jezerní horou a Špičákem. Voda z Čertova jezera je odváděna Jezerním potokem do Železného potoka, jejíž ústí do řeky Řezné (Regen), která se vlévá do Dunaje. Z toho plyne, že Černé a Čertovo jezero patří ke dvěma různým mořím a Jezerní hora je jedním z bodů evropského rozvodí. Geologická stavba povodí je stejná jako v případě Černého jezera (tedy svory a křemence), stejně tak i převládající dřevina (smrkový porost).

Východní část jezera kdysi patřila majiteli nedalekého statku Girglovi.Proto se mu říkalo Girgelsee.

certovo-jezero.jpgPrvní pokusy ochraňovat krásy Čertova jezera spadají do roku 1911. Od roku 1933 se jezero stalo součástí Národní přírodní rezervace Černé a Čertovo jezero o rozloze 174,86 hektarů.

I toto jezero bylo v minulosti poznamenáno lidskou činností. V 19. století a na začátku 20. století bylo Čertovo jezero využíváno jako retenční nádrž, jejíž voda sloužila jako energetický zdroj pro hamry v Železné Rudě. Z tohoto důvodu byla čelní moréna prokopána a bylo vbudováno výpustné zařízení. Na podzim roku 1980 bylo toto zařízení rekonstruováno.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář