Jdi na obsah Jdi na menu
 


Chalupská slať (Grosser Königsfilz)

Chalupská slať je rašeliniště přechodného typu mezi údolním a horským vrchovištěm. Nachází se v katastrálním území Svinná Lada, zhruba 1 km severně od Borových Lad, v nadmořské výšce 900–950 m. Rozloha slati je 137 ha. Náleží do I. zóny Národního parku Šumava. Slať je zpřístupněna naučnou stezkou, která vede po 260 metrů dlouhé poválkové cestě. Na okraji se v minulosti těžila rašelina. Území je chráněno coby přírodní památka Borová Lada.

chalupska-slat.jpgSlať leží na levém břehu Teplé Vltavy nad jejím soutokem s Vydřím potokem. Nachází se zde Chalupské jezírko, největší rašelinné jezero v Česku - má rozlohu 1,3 ha. V jezírku je několik plovoucích ostrůvků.

Porost tvoří smrky, břízy, kleč (Pinus mugo var. pseudopumilio), rašeliníky, suchopýr pochvatý, vřes obecný, vlochyně, klikva, kyhanka sivolistá, ostřice, rosnatka okrouhlolistá.

Chalupská slať je specifická značnou biodiverzitou bezobratlých, zvláště motýlů, k čemuž přispívá přítomnost jezírka. Pozoruhodné jsou severské druhy vážek (druh Aeschna), dvoukřídlých (Diptera), pavouků. Mezi subarktické druhy patří také motýli žluťásek borůvkový (Colias palaeno) a obaleč (Elethreutes arbutella) - vytvářejí zde početnou izolovanou populaci.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář