Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jezerní slať (Seefilz)

23. 6. 2013

Vrchovištní rašeliniště na náhorní plošině mezi Kvildou a Horskou Kvildou je jedním z nejstudenějších míst v České republice. Průměrná roční teplota tady v nadmořské výšce 1 058 - 1 075 m dosahuje 2°C. Kromě nízkých teplot je toto území charakterizováno i vysokými srážkami s ročním průměrem 1 200 - 1 300 mm.

Dřevěná vyhlídková věž při vstupu na rašeliniště umožňuje přehlédnou převážnou část slatě. Do jedné její části nás dovede poválkový chodník.

jezerni-slat.jpgNa slati porostlé klečí najdeme např. vřes obecný, borůvku černou, brusinku obecnou, šichu černou. Na volných plochách s malými tůňkami roste suchopýr pochvatý, vlochyně bahenní, ostřice zobánkatá, ostřice chudokvětá, klikva bahenní, kyhanka sivolistá a rosnatka okrouhlolistá. Na rašeliništi žijí i některé vzácné druhy živočichů, jako například myšivka horská a rejsek horský.

V minulosti byla slať odvodňována umělými příkopy a probíhala zde těžba rašeliny. Ta byla ukončena v roce 1934. Průměrná mocnost rašeliniště je dnes 2,5 m, největší hloubka 7,6 m je v severozápadní neporušené části.

Státní přírodní rezervace - byla vyhlášena v roce 1933. Původní výměra rezervace 34 ha se po sloučení s I. zónou NP Šumava rozrostla na dnešních 208 ha.

Vstup do rezervace umožňuje krátká naučná stezka vedoucí z malého parkoviště vlevo od silnice Kvilda - Horská Kvilda s pokračováním po povalovém chodníku. U vstupu do rezervace je postavena vyhlídková věž, která umožňuje pěkné výhledy na téměř celé rašeliniště.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář