Jdi na obsah Jdi na menu
 


Velké Javorské jezero (Großer Arbersee)

24. 6. 2013

Velké Javorské jezero (německy Großer Arbersee) je jedním ze tří jezer v Bavorském lese. A tedy jedním z osmi ledovcových jezer v pohoří Šumava. Javorské jezero se nachází na jihovýchodním svahu hory Velký Javor, v nadmořské výšce 934 metrů, má plochu 7,7 hektarů a největší hloubku 16 metrů.

Jezero je situováno v hluboké romantické kotlině a je ze všech stran obklopeno hustými lesy. Krajina kolem má opravdu nádhernou atmosféru. Možná právě proto je zdejší jezero nejnavštěvovanějším jezerem v Bavorském lese.

gr.-arbersee.jpgZ jezera vytéká jediný potok Geigenbach (Arberseebach), který ústí do řeky Řezná (Grosse Regen). Nad západním břehem se tyčí impozantní 360 metrů skalní jezerní stěna (Seewand). Na východním břehu jezera stojí restaurace Arberseehaus. Zde je malá pláž s lehátky a také přístav, kde si můžete půjčit šlapadlo.

Kolem Velkého Javorského jezera se rozprostírá přírodní rezervace Großer Arbersee a Arberseewand a to na ploše 157 hektarů. Tato rezervace byla vyhlášena už v roce 1939. Předmětem ochrany jsou kromě jezera v rulovém karu s mohutnou stěnou také okolní původní smrkové, jedlové a bukové lesy s řadou chráněných rostlin.

Výhoda Velkého Javorského jezera je ve snadné přístupnosti pro motoristy – leží totiž přímo u silnice z Bavorské Železné Rudy (Bayerisch Eisenstein) přes Brennes do Bodenmaisu a Zwieselu.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář