Jdi na obsah Jdi na menu
 


Březník (Gunthersberg) - 1006 nm

27. 6. 2013

breznik.jpgSkalnatý vrchol s rozhledem nad městečkem Hartmanice - vrch ve vnitřním pásu Šumavy (1006 m n. m.). Na vrcholu skála sv. Vintíře a obnovená kaplička. Benediktinský mnich Vintíř zde trávil posledních pět let svého života. V roce 1040 zprostředkoval mír mezi císařem Jindřichem III. a Břetislavem I. Zemřel ve své poustevně v roce 1045 a byl pohřben v Břevnovském klášteře. Jako vzpomínka na jeho osobu byly na vrchol vytesány kamenné schody a nahoře postaven kříž a kovová socha. Z vrcholu je možné přehlédnout celý bývalý vojenský prostor Dobrá Voda s Pancířem v pozadí.

Původní kaplička na vrcholu Březníku (1006 m) u Hartmanic, která vznikla na místě poustevny mnicha Vintíře, byla v 50. letech armádou zničena. Znovu byla vystavěna v roce 1992, za přispění obyvatel Hartmanicka a členů spolku sv. Vintíře z bavorského Rinchnachu. Nachází se v těsné blízkosti Vintířovi skály, odkud je pěkný výhled na šumavské vrcholy směrem k česko-německé hranici.

kaplicka-sv.vintire.jpgVlevo při pohledu do kaple sv. Vintíře je umístěna kamenná deska, pod níž leží urna s popelem Josefa Karla Haška. Doktor Hašek byl významnou osobností politického a kulturního života. Jeho otce, jenž byl známým českým bankéřem a spolumajitelem Melantrichu, popravili nacisté. Doktor Hašek po něm převzal vedení bankovního domu a počátkem roku 1948 byl jako odborník na finance vyslán do Spojených států. Po únorových událostech roku 1948 se ale rozhodl, že v Americe zůstane. Rodině (i dcera Eliška Hašková, pozdější Coolidge pracovala v Bílém domě) se za ním podařilo emigrovat o rok později. Doktor Hašek se vlastní pílí vypracoval na viceprezidenta International Bank of Washington. Založil zde vzdělávací organizaci, byl aktivním členem Československé společnosti pro vědu a umění. V restituci mu byl vrácen rodinný majetek, do něhož patří i zámeček Kundratice, hájovna Pustina. Domů se trvale vrátil v roce 1998, zemřel v lednu 2001 ve věku 90 let.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář