Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hadí vrch - 1022 nm

25. 6. 2013

Šumavský Hadí vrch ( 1022 m.n.m.),čnící nad malebným údolím divoké říčky Křemelné, patří v tomto pohoří mezi hory tak trochu výjimečné. Velká většina hor je většinou pokryta koberci lesů,i když v poslední době to také přestává platit. Značná část smrkových lesů se na Šumavě mění ve hřbitovy vybělených kmenů, které postupně také zanikají. Hadí vrch je jedna velká pastvina a jen při úpatí je lemován lesem.

Z vrcholu jsou kouzelné výhledy do všech světových stran a traduje se, že patří k těm nejhezčím v celém pohoří.

Celá staletí bývala na jižním svahu hory ves Zhůří.Po válce byli obyvatelé Zhůří většinou odsunuti a území zabrala armáda. V roce 1950 se ves s okolím staly dopadovou plochou tankových střel.

hadi-vrch.jpgNa Hadí vrch je to nejblíže z parkoviště u osady Keply. Odtud se jde po modré přes Kepelské mokřady (946 m), přírodní rezervaci o rozloze 67,9 ha, která je prameništěm vodních zdrojů a výskytují se zde i orchidejovité rostliny, až pod vrchol hory a některou z pěšinek nebo přímo po louce se vpravo po několika stech metrech dojde na vrchol.

Odměnou je pak fascinující výhled z Hadího vrchu na některé dominanty Šumavy - Velký Javor (1456 m), Ždánidla (1308 m) či Poledník (1315 m). Je to poměrně plochá planina a vrchol označuje červenobílá tyč.

A hadi? Těch se bát opravdu nemusíte. Pouze dobří a zkušení pozorovatelé je mohou na Hadím vrchu a v jeho okolí zahlédnout.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář