Jdi na obsah Jdi na menu
 


Luzný (Lusen) - 1373 nm

Luzný (Luzen) po Roklanu druhý nejvyšší vrchol 1373 m národního parku Bavorský les, typický svým holým temenem tvořeným žulovou sutí a vrcholovým křížem. Leží necelý jeden kilometr od státní hranice na bavorském území. Poskytuje kruhový rozhled na naši i bavorskou stranu, včetně vzdálených Alp (za dobré viditelnosti možno vidět i věže chrámu P.Marie v Mnichově).

Na severním svahu pramení Luzenský (Modravský) potok, jedna ze zdrojnic Vydry. Pod jeho vrcholem vedla Zlatá stezka přes blízký dobře viditelný Březník. Přístupný je nejlépe z parkoviště Lusenparkplatz kolem chaty Lusenschutzhaus (chata Bavorského lesního spolku Lusenschutzhaus) okružní cestou se symbolem rysa. Bohužel zatím cesta z Modravy přes bývalý hraniční přechod Modrý sloup není otevřena.

luzny.jpgPověst: Jak povstal Luzný. Když se začala honba za zlatem poblíž Kašperských Hor (Bergreichenstein), vmísil se do sporů i mistr pekelník a tvrdil, že všechno to zlato v podzemních slujích patří jenom jemu. Horníci se ovšem nedali vodit za nos a obořili se na ďábla tak, že ten prchl údolím Vydry (Schachtelei) až nahoru na Luzný. Ta divá hora se teď stala rejdištěm jeho černého plemene. Zlatokopové však, kteří táhli v celých zástupech z Bavor do Kašperských Hor, se bez přestání pošklebovali knížeti pekel, až ten samou zuřivostí rozkotal své poslední útočiště a dupal při tom běsnění tak silně svým kopytem, až se zlomky skal rozlétaly široko daleko. Naneštěstí pár těch kamenů, určených jeho hanobitelům, zasáhlo človíčka bez veškeré viny, ubohého poloslepého krejčíka, který tady sešel z cesty a zabloudil právě do čertova hnízda. Ještě dlouho potom trval zvyk nosit o Dušičkách na Luzný smuteční věneček z podzimního kvítí a položit ho na obrovité nakupené kameny toho podivného vrcholu jako upomínku na nešťastného krejčíka. Dnes stojí uprostřed kamenné spousty dřevěný kříž, od něhož lze hledět daleko do českých lesů. Zda to všechno bylo skutečně tak, nedá se zjistit. Jisto je jen tolik, že ty skály tam leží poházeny až po naše dny.(Gustav Jungbauer)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář