Jdi na obsah Jdi na menu
 


Oblík (Steiningberg) - 1224 nm

25. 6. 2013

Oblík (německy Steiningberg) je hora v pohoří Šumava v oblasti Kvildských plání, v povodí Vydry. Nachází se v katastrálním území Prášily zhruba 4,5 km jihozápadně od Srní. Je to výborné rozhledové místo.

Místními obyvateli je také označován jako „Pařezák“.

oblik.jpgTuristická stezka (žlutá) vede na Oblík od západu z rozcestí Za Oblíkem (1150 m). Na toto rozcestí se lze dostat z Modravy přes Javoří Pilu, ze Srní přes Zelenou horu nebo z Antýglu a Rokyty přes Tříjezerní slať.

Oblík je jedním z nejlepších šumavských vyhlídkových vrcholů. Kruhový výhled umožňuje vrcholová skála na dříve odlesněné plošině (důsledek kůrovcové kalamity a polomů). Dnes zde však roste nový les a výhled bude do několika let zakryt.Z Oblíku jsou vidět na západě Poledník, na severu Kašperk, Srní, na východě Huťská hora, Boubín, Černá hora, na jihu Velká Mokrůvka, Luzný, Roklan.

Na jižním svahu u Javořího potoka se nachází Javoří pila (1030 m), kde do roku 1950 stávala hájenka s hostincem U Tetřeva. Po roce 1950 zde byl postaven Objekt 6. roty 7. brigády Pohraniční stráže. Dnes je tu pouze turistické rozcestí a jsou zde sotva patrné základy dřívějších staveb.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář