Jdi na obsah Jdi na menu
 


Prenet (Brennet) - 1071 nm

25. 6. 2013

Prenet (1071 m n. m.) je vrch nad Nýrskem, krajní bod Pancířského hřbetu (závěr hřebenovky Pancíř, Můstek, Prenet). Na vrcholu se nachází bývalý královácký dvorec, později přestavěn pro rekreační účely – horská chata a hotel.

V sedle stojí již od roku 1384 kaple sv. Kunhuty, poblíž bývalá poustevna. V 18. stol kaple přestavěna. Z Prenetu výhledy do údolí Úhlavy a na protilehlý masiv Ostrého.

První písemná zpráva o osídlení Prenetu pochází z roku 1040. Je spojena s vybíráním „prenetského cla."

Postupem let zde vznikala osadu, kteří sloužila jako odpočívka na obchodní cestě zvané Zwieselská nebo také horní cestě. S rozvojem obchodu a těžbou rud se osada stále rozrůstala.

V roce 1409 zde nechali Bohuslav a Racek z Janovic, páni na Riesenberku, postavit kapli svaté Kunhuty a dům pro celníka. Osada měla již několik statků a řemeslnických chalup. V roce 1666 uvádějí pozemkové knihy na Prenetu 5 dvorů, kapli a několik chalup.

prenet.jpgKaple patřila nadaci pod Novou Kdyni. V roce 1785 byla přifařena k Zelené Lhotě. V roce 1850 byl Prenet a celou výměrou připojen k Hojsově Stráži. Osada čítala 6 dvorů a 16 chalup. Prenet patří dodnes k obci Hojsova Stráž.

V letech 1684-87 byla kaple nově opravena a byl v ní zhotoven nový oltář. Za první světové války byl zvon z kaple rekvírován a v roce 1929 byl nahrazen dvěma novými zvony.

Po odsunu německých obyvatel v roce 1946 byla osada zcela vylidněna. Kaple i dvory začaly pomalu chátrat. Z většiny staveb již nezbylo nic a stejný osud čekal i kapli.

Snahou občanského sdružení „Společnost Hojsova Stráž" je obnovit a zachovat tuto památku i dalším generacím. Z bohatého vybavení kaple se zachoval jen značně zchátralý barokní oltář z roku 1687 bez výzdoby. Zachoval se i oltářní obraz sv. Kunhuty, který byl uložen v Zelené Lhotě.

Pod kaplí se nachází i malá studánka, která má pověst léčivé vody. Blízko studánky stávala poustevna. Tato voda lákala poutníky z celého okolí do sedla pod Prenetem. Dnes zve turisty krásná příroda a příjemné posezení v horské chatě.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Are you 18? Come in and don't be shy!

(loveawake.ru, 19. 2. 2022 4:44)

Welcome to the world of adult Dating loveawake.ru

Hi! Only from 18+!

(Sandratiz, 25. 2. 2021 20:26)

Russian actor Panin is seen on an erotic resource loveawake.ru