Jdi na obsah Jdi na menu
 


Velká Mokrůvka (Moorberg) - 1370 nm

24. 6. 2013

Velká Mokrůvka (německy Moorberg) je 1370 m vysoká hora na střední Šumavě, na Šumavských pláních. Vrchol se nachází na hranici mezi Českou republikou a Bavorskem, 2,5 km jihovýchodně od Březníku.

Velká Mokrůvka má podobu výrazného severojižního strukturního hřbetu z granodioritů nad Luzenským údolím. Ve vrcholové oblasti jsou menší skalky. Velká Mokrůvka je 9. nejvyšší horou Šumavy a nejvyšším vrcholem Plzeňského kraje.

 mala-a-velka-mokruvka.jpgZnačené turistické stezky na Velkou Mokrůvku nevedou a jelikož je součástí I. zóny NP Šumava je nepřístupná.

Nedílnou součástí hřebene je taktéž její menší "sestra".

Malá Mokrůvka (německy Moorkopf) je 1330 m vysoká hora na střední Šumavě, na Šumavských pláních. Vrchol se nachází na českém území u ohybu hranice mezi Českou republikou a Bavorskem, 1,7 km východně od Březníku.

Malá Mokrůvka má podobu kupovitého suku na hlavním šumavském hřebeni, po němž vede evropské rozvodí mezi Severním a Černým mořem.

Značené turistické stezky na Malou Mokrůvku nevedou, a jelikož je součástí I. zóny NP Šumava, je přístupná pouze po hraničním chodníku, který je pro turisty oficiálně přístupný v období od 15. 7. do 15. 11. Geodetický bod (klasický patník a červenobílá tyč), označující vrchol, není z tohoto chodníku viditelný a je vzdálen 56 metrů na sever.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář