Jdi na obsah Jdi na menu
 


Velký Javor (Grosser Arber) - 1456 nm

Velký Javor 1456 m nejvyšší hora Šumavy. Jeho vrchol tvoří čtyři skály – Grosser Arber, Bernstein, Richard Wagner-Spitze a Ostspitze.

Původní útulna postavena na sev. svahu 110 m pod vrcholem r.1885 železnorudským odborem Waldvereinu, dnešní moderní horská chata s restaurací stojí 60 m pod vrcholem, od severovýchodu vede 900 m dlouhá sed. lanovka, převýšení 320 m, pět dalších vleků se sjezdovými dráhami. Kruhový rozhled od Smrčiny po Alpy. 1,2 km východně pozoruhodný Brenneský smrk. Na hlavním vrcholu dřevěný kříž, dvě kruhové věže(rad.stanice, tel.vysílač, meteorol.stanice). Kaple sv.Bartoloměje, renovovaná r.1956. Pouť je předposlední neděli v srpnu.

javor1.jpgSportovní areál, rozprostírající se na stejnojmenném nejvyšším vrcholu Šumavy Großer Arber (1456m), je rájem milovniků zimních sportu. V zimě je Javor absolutní hvězdou Bavorského lesa. Nabízí devět sjezdových tratí všech stupňů obtížnosti včetně nové sjezdovky světového poháru, zábavný park a příjemné posezení v lyžařských chatách. Na vrchol Javoru lyžaře vyvezou šestimístná kabinková lanovka, šestimístná sedačková lanovka a tři vleky. Areál protkávají desítky kilometru upravených bežeckých lyžařských stop. V létě areál láká na pěší túry a výlety na kole po značených trasách.

Od roku 2004 nabízí Velký Javor nejvýše položený Nordic-Fitness-Park v Německu. Areál Arber nabízí sportovně založeným turistům ideální podmínky pro zimní i letní sporty. Ve volném čase lze navštívit Muzeum místní dráhy, Muzeum zvířat či pohádkový les. Přímo na hranici s Českou republikou je česko-německé vlakové nádraží, kde také sídlí Informační centrum NP a CHKO Šumava a Národního parku Bavorský les.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář