Jdi na obsah Jdi na menu
 


Velký Ostrý (Grosser Osser) - 1293 nm

23. 6. 2013

Nejvýraznější horou bavorsko-českého lesnatého pohoří je Ostrý (Osser) se svými vrcholky Malý a Velký Ostrý (Kleiner Osser, 1263 m, a Großer Osser, 1293 m).

Bavorsko-česká hranice vede přes jeho temeno. "Kam se koule valí a voda teče", tak bylo kdysi rozhodnuto o hranici. Ostrý je evropským rozvodím. Úhlava, Vltava a Labe plynou do Severního moře, Řezná a Dunaj do Černého. Vyhlídka z Ostrého je jedinečná a přívětivá horská chata zve k občerstvení.

31.12.2012---5..jpgOd parkoviště pro turisty v sedle Ostrého vede Královácká hraniční stezka kolem zvláštních kamenů, zvaných "Teufelstritt", Čertův skok. Toto pojmenování má svůj původ v období 1838 - 83, kdy se páslo v lese a pastevci si krátili dlouhou chvíli tím, že do kamenů vyrývali značky jako např. kozí kopýtka nebo jiná mystická znamení. Podle pověsti tu prý zanechal tento otisk ďábel, když rozzuřený kvůli ztracené dušičce skočil z vrcholu Ostrého a zanechal na kamenech svou stopu. V minulosti hora vystřídala řadu pojmenování. Byla známá jako Ossa, později jako Jezerní hora a z historie se dochovalo i pojmenování Prsa Matky Boží, jež získala zřejmě díky svému dvojhrotému vrcholu.

Sedlo mezi oběma vrcholy bývalo zváno Vlčí propast a je s ním spojena historka o zázračném střelci, který žil v 17. století v jejím sousedství. Jeho příběh inspiroval Karla Mariu Webera ke zkomponování opery Čarostřelec.

Na Ostrém se nachází pozoruhodná Královácká hraniční kaple, ktera byla postavena roku 1985 Lamskou sekcí Lesního spolku jako vzpomínka na dobu králováckých svobodných sedláků v bavorsko-českých hraničních horách. Na dohled od ní stojí hraniční kámen z roku 1756 s erbem Bavorska a Čech. Každoročně v srpnu se tu koná pouť na oslavu výročního dne vysvěcení kaple. Louka na Ostrém je svědkem časů, kdy se tu pásl mladý dobytek; asi do roku 1950.

A jedna zajímavost: U restaurace jsou venkovní stoly a lavice,při čemž dva z nich jsou v Čechách. A to je přece pěkný zážitek, dát si Osser Bier a vypít si ho jak se říká "doma".

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář