Jdi na obsah Jdi na menu
 


Velký Roklan (Grosser Rachel) - 1453 nm

Velký Roklan je svojí výškou 1453 m druhou nejvyšší horou celé Šumavy, hned za Velkým Javorem, který je o pouhé 3 metry vyšší (1456 m - tahle výška se obzvlášť dobře pamatuje). Roklan leží jz. od Modravy, na druhé straně hranice.

Je dobře viditelný z Poledníku, Oblíku a jiných významných pohraničních vrchů a hřebenů Šumavy. Ale s odstupem vůbec nejlépe vyniknou jeho lepé křivky, majestát a důstojnost z Filipovy Huti nad Modravou.

roklan1.jpgRoklan patří do rodiny šumavských dvojkopců - všechny jsou ale na německé straně: Velký a Malý Ostrý, Velký a Malý Javor, Velký a Malý Falkenstein, Velký a Malý Roklan. Jde vlastně o holý rulový hřeben, což možná Roklanu dalo i jeho německý název: výraz „Rachel“ patrně pochází z keltského „rachia“ (drsný, holý, skalnatý).

Na jeho vrcholu je osazen velký dřevěný kříž. Navzdory okolním stromům je panoramatický výhled z vrcholu za příznivých podmínek nezapomenutelným zážitkem. Výborný rozhled je především do českého vnitrozemí. Vedle dřevěné boudy spolku Bergwacht (německá obdoba Horské služby) se příležitostně pořádají i náboženské obřady. Mezi vrcholem V. Roklanu a Roklanským jezerem na úpatí hory stojí na skalním ostrohu starobylá Roklanská kaple s výhledem na Roklanské jezero, jedno z osmi šumavských ledovcových.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář