Jdi na obsah Jdi na menu
 


Johann Peter (23.2.1858 - 14.2.1935)

25. 6. 2013

Johann Peter (23.února 1858, Bučina - 14.února 1935, Vimperk) byl německý učitel, spisovatel a autor desítek povídek ze života obyvatel Šumavy.

Narodil se jako rychtářův syn ze staré rodiny zdejších svobodných sedláků, navštěvoval do farní školu v Knížecích Pláních a obecnou školu v Bučině. V Kašperských Horách byl jeho učitelem básník Heinrich Leo Weber. Na studiích v Českých Budějovicích na něj zapůsobil i básnickýprojev Franze Herolda.

Sám pak učil v Dolním Rakousku, v Prachaticích a v Boru u České Lípy (Haida). Přitom redigoval šumavský literární časopis Der Böhmerwald. Měl i výjimečný hudební talent, hrál mistrovsky na flétnu a vedle varhan ovládal i několik smyčcových nástrojů. Jeho prvotinou je sbírka básní Frühling, Wald und Liebe (1881), jejímž nakladatelem byl budějovický knihkupec Ludolf Hansen.

johann-peter.jpgSvou první cele šumavskou knihu vydal však až ve Štýrském Hradci a jmenovala se Charakter- und Sittenbilder aus dem Böhmerwalde (1886). Spolupracoval i s časopisem Heimgarten slavného Petera Roseggera, s nímž se zpřátelil. Po něm bývá dosud někdy i nazýván "šumavským Roseggerem".

V roce 1887 vydal v Lipsku knihu novel a črt Buchengrün, dále řadu titulů, v nichž zmapoval šumavský národopis.

Nejvíce jeho textů je ovšem uloženo v už zmíněném časopise Der Böhmerwald, který vydával v letech 1899 - 1907. Johann Peter je mimo jiné i autorem monografie města Prachatitz im Böhmerwalde a spisku o hořických pašijových hrách Im Oberammergau des Böhmerwaldes.

Ještě roku 1929 vyšla v Českých Budějovicích sbírka jeho básní Der sprossende Wald.

Nejvýznamnějším dílem je ale vzpomínková kniha Der Richterbub (1914) s pokračováním Der Richterstudent a Der Richterlehrer (1918). Na sklonku života žil Johann (od roku 1930) ve Vimperku, kde pro něho dal tiskař a nakladatel Steinbrener postavit vilu Abendfrieden.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář