Jdi na obsah Jdi na menu
 


Antýgl (Antigelhof)

28. 6. 2013

Bývalý královácký dvorec na řece Vydře pod vrchem Antýgl (Sokol - 1253 m) leží mezi obcemi Srní a Modrava, na území Národního parku Šumava.

V 15. století tady bývala malá osada, ve které později vznikla sklářská huť založená J.Fuchsem. Sklárna byla v provozu od roku 1523 až do roku 1815 a vyráběla především duté sklo a pateříky (korálky na růžence).

antygl.jpgNázev Antýgl vznikl od toho, že huť měla v počátku jen jednu pánev - ein Tiegel. Později zde byl i zájezdní hostinec. Historický dvorec tvoří skupina roubených i zděných stavení. Dříve se skládal z vlastní chalupy, podružského domku, stodoly a kaple. Celá stavba je typicky šumavská a rozlehlá. Stavení má polovalbové šindelové střechy, široké nízké štíty s vyřezávanými obrazci v bednění nebo se skládanou okenicí. Zvonička a kaplička je typická pro královácké dvorce. Vikýřům se říká volská oka.

Dnes tu najdeme vedle několika typických šumavských stavení (se zvoničkou a kapličkou) také autokemp (založený v roce 1964, tehdejším Svazarmem) a parkoviště.Antýgl je významnou turistickou křižovatkou s možností občerstvení.

Naučná stezka "Povydří" - 7 km dlouhá naučná stezka pozvolna klesá podél kamenitého koryta řeky Vydry až k Čeňkově Pile. Stezka má 12 zastavení a je vhodná i pro vozíčkáře. Opačným směrem, asi 2 km proti proudu Vydry směrem na Modravu, najdeme hradlový most - začátek Vchynicko - Tetovského plavebního kanálu. U mostu je možnost parkování.

V okolí Antýglu se odehrává román Karla Klostermanna "V ráji šumavském".

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář