Jdi na obsah Jdi na menu
 


Stožecká kaple

26. 6. 2013

Kaple Panny Marie nebo také Stožecká kaple je celodřevěná poutní kaple nacházející se ve smíšených lesích pod Českými Žleby v blízkosti obce Stožec na Volarsku ve výšce cca 950 m n. m. Nejkrásnější je příroda počátkem listopadu, kdy smíšený les, tvořený zejména buky a smrky hrají nádhernými barvami. Nad kaplí je Stožecká skála (1065 m n. m.), z níž je při jasném počasí vidět obec Stožec a část Šumavy. U Stožce je jedna větev řeky Vltavy, která je zde ještě malou říčkou do šíře nejvýše 5 m, se jménem Studená Vltava. Kaple je chráněná jako kulturní památka.

stozecka-kaple.jpgPůvodní dřevěnou kapličku postavil v roce 1791 kovář Jakub Klauser, jakožto díkůvzdání za prozření, když si omyl v prameni oči, jak praví legenda. Posvěcena byla a první mše svatá uskutečněna 24.7.1865. V roce 1791 byla kaplička postavena ze dřeva a v roce 1804 z kamene a dřeva. V roce 1867 byla prodloužena o přístavek. V roce 1920 přišlo na pouť až 5 tisíc lidí. V roce 1946 byla kaple opuštěna, ponechána svému osudu, kdy byli odvoláni i čeští ochránci hranic - Finanční stráž a nahrazena Gottwaldovou Pohraniční stráží se „Stacheldrahthy“ a silně omezeným pohybem v lokalitě. Opětně byla obnovována až po roce 1990, kdy byla také znovu vysvěcena. Přes to všechno byly v roce 1987-89 konány bohoslužby pod „dohledem bdělých očí“ z Prachatic. Každoroční pravidelné poutě se zde konají až po pádu bývalého režimu.

Tato lokalita byla již v roce 1989 prohlášena za „Národní přírodní výtvor“ dnes přírodní památka Stožecká skála. Pramen se studánkou je vpravo, těsně pod kaplí. V blízkosti je směrem ze Žlebů v blízkosti státní hranice ČR a SRN. Je to asi 3 km po bývalé Zlaté stezce, kam už se po roce 1948 nesmělo bez speciálního povolení. Pozdější osídlení nehostinné oblasti a bývalý režim umožnily zachovat stovky hektarů pralesa.

Kdysi Biernetova továrna ve Stožci zpracovávala kvalitní a pomalu rostoucí rezonanční dřevo, používané na výrobu hudebních nástrojů.

Rašelinné podklady a prameniště Teplé a Studené Vltavy jsou nezanedbatelným rezervoárem kvalitní pitné vody.

Ze Stožce lze v době turistické sezóny jet kolem Studené Vltavy historickým parním vláčkem až do Černé v Pošumaví a zpět, třeba kolem Mrtvého luhu řeky Vltavy směrem na Černý Kříž, Novou Pec a dále k Černé v Pošumaví. Jinak je oblast určena pouze pro pěší, či cykloturisty, kde výchozím bodem je právě Stožec.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář