Jdi na obsah Jdi na menu
 


Bučina (Buchwald)

24. 6. 2013

Na bývalé Horní Zlaté stezce, vedoucí z Kašperských Hor přes Finsterau do Pasova v těsné blízkosti zemské hranice s Bavorskem, byla založena na jižním svahu Poštovní hory okolo roku 1770 osada. Byla nejvýše položenou vsí na Šumavě (1200 m.n.m.).

První osadníci zde nalezli porosty starých buků a podle toho osada dostala název Buchwald (česky Bučina).

Roku 1794 zde stálo 13 domů, v nichž žilo 100 osob. Osadníci měli za úkol zpracovávat zdejší lesní bohatství. Těžké podmínky k životu i práci zlepšilo vybudování silnice z Kvildy na Bučinu v letech 1865-1866. Zima zde byla drsná a dlouhá.

Malebná poloha s dalekými výhledy lákala návštěvníky Šumavy už v 19. století. Významným cílem výletníků se staly také prameny Vltavy, kde stávala turistická ubytovna.

bucina.jpgZa první republiky stávalo na Bučině již přes padesát domů, (převládalo zde německé obyvatelstvo cca 400 němců a pouze 4 češi), budova celního úřadu s kasárny finanční stráže, fořtovna, mlýn, hájovna, obecná škola, pila a spořitelna. Byl zde i rybník a vlastní obecní rozvod vody (s přivaděčem z přírodního prameniště - tzv. "Sedmipramení"). Od roku 1926 zde byla v provozu i malá elektrárnička, dodávající elektřinu do obce. Vyrostlo zde i několik hostinců a hotelů. V provozu byly hotel Fastner (kde v roce 1934 bylo asi ne moc levné ubytování v nabídce 26 Kč za noc), známý hostinec "Zum Tiroler" a později postavená Pešlova chata na jejímž místě stojí nynější horský hotel "Alpská vyhlídka",který je nejvýše položený hotel (1182 m.n.m) na Šumavě.

Po 2. světové válce se obec ocitla v zakázaném hraničním pásmu a železná opona ji nadobro odřízla od světa.

Opuštěné domy byly zbourány v roce 1956. Další dva stávající domky byly postaveny armádou v 50. letech.

Společným projektem české a bavorské strany zde vzniklo informační středisko s názorným popisem okolí v českém i německém jazyce.

Bučina taktéž slouží jako hraniční přechod pro pěší a cyklisty.

Bučina je nejdeštivějším místem na Šumavě. Ročně tady spadne 1600 mm srážek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář