Jdi na obsah Jdi na menu
 


Červené Dřevo (Rothenbaum)

6. 7. 2013

Šumavská osada vzniká v roce 1600 v lesích jihozápadně od Nýrska (asi 1 km od hranice se SRN a necelý kilometr severně od vsi Fleky ke které patřila), když je vystavěna pro lesní dělníky, kteří zde těží červené modřínové dřevo. Byla založena současně s kostelem a farou kolem r. 1680 na koutském panství.

cervene-drevo.jpgPodle tradice stával u údajně léčivého pramene v místě již dříve červeně natřený strom s vyřezávaným mariánským obrázkem, odsud vznikl název. Nad pramenem byla r. 1834 vystavěna poutní kaple.

Červené Dřevo zůstalo malou osadou s pouze 12 domy, bylo však farou pro sousední mnohem větší obce Liščí a Fleky.

Ve vsi se narodil Wolfgang Baumroth (1882 - 1955) - kněz, píšící divadelní hry s lidovými náměty. Dalším rodákem je Sepp Skalický (1901 - 1992), povídkář s náměty čerpajícími s okolí Kvildy.

Po válce bylo německé obyvatelstvo vysídleno, v 50. letech pak hraniční zátarasy oddělily areál kostela, fary, hřbitova a poutní kaple od pustnoucí osady.Z osady zůstal jediný dům. Kostel s kaplí a farou byly vyrabovány již po válce a koncem 50. let zbořeny.

Po roce 1990 místo pietně upraveno, obnoveny základy kostela, vztyčen dřevěný kříž a vyčištěn hřbitov kam byly umístěny nalezené náhrobky. Německý název Rothenbaum.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Pohled

(Jan Rett ml., 15. 11. 2016 17:04)

Je to smutný obraz složitého pohledu na vyhnání němců a poté nechutného přístupu toho dobytka, kterým komunisté bezesporu byli.