Jdi na obsah Jdi na menu
 


Frauenthal

24. 6. 2013

Původně zde stála pouze zemědělská usedlost (č.24 - čp.138) stodůleckého sedláka Lenze z poloviny 18.století. Usedlost změnila několikrát majitele, až Isak Simon Bloch založil v roce 1863 nedaleko od ní brusírnu a leštírnu skla, později zvanou Starý Frauenthal. Pět vodních kol o průměru až 5 m tady pohánělo 12 brousících a několik desítek leštících strojů. Voda se přiváděla 1 km dlouhým kanálem z Křemelné, který začínal 350 m pod jejím soutokem s Prášilským potokem. Vyráběla se zde židovská zrcátka.

V roce 1872 byla proti stávající brusírně postavena nová brusírna s dílnou na fazetování hran velkých zrcadlových skel. Pohon zde zajišťovala 2 vodní kola.

Mezitím se hospodářství I.S.Blocha rozrostlo o okolní pozemky spolu s hájenkou, kovárnou a hostincem.

V letech 1872-1873 byla východním směrem vybudována nová brusírna a leštírna, nazvaná „Velká továrna“ (Grouss Werk) a Nový Frauenthal. Její pohon obstarávalo 7 vodních kol, ke kterým byla voda přiváděna prodloužením náhonu ze Starého Frauenthalu. K brusírně náležel obytný dům s obchodem, škola (vyučovalo se zde od roku 1890 do konce II.světové války) a různé kolny.

Třetí část Frauenthalu – Dolní vznikla v roce 1882 asi 250 m pod Novým Frauenthalem. Byla zde opět brusírna, leštírna a fazetovna velkých zrcadel. Vodu ke 3 vodním kolům přiváděl prodloužený původní náhon od Nového Frauenthalu a také nový kanál vedený z Křemelné přes Nový Frauenthal. V roce 1910 byla vodní kola nahrazeny Francisovou turbínou s generátorem o výkonu 37 kW. Elektrárnička poskytovala elektřinu nejen Frauenthalu, ale i okolí (Ebene, Glaserwald).

pohled-z-vintirovych-skal-k-frauenthalu-a-hurce.jpgV roce 1932 byla 200 m pod Dolním Frauenthalem zřízena na pravém břehu Křemelné limnigrafická stanice, která byla v provozu do června 1938. Z důvodu silné konkurence a výstavby moderní sklárny v Chodově u Karlových Varů byl o Vánocích 1932 provoz ve Frauenthalu zastaven.

Po vysídlení občanů německé národnosti po II.světové válce se usedlosti za přispění různých vandalů rozpadaly. Plánovalo se, že území bude zaplaveno vodou přehrady, která měla vzniknout pod Stodůlkami. K tomu nedošlo a v roce 1952 se Frauenthal stal součástí vojenského újezdu Dobrá Voda. Na krátkou dobu byla zprovozněna vodní elektrárnička v Dolním Frauenthalu. Armáda prostor používala jako vojenské cvičiště. Všechny objekty byly postupně srovnány se zemí a většina kanálů zasypána.

Jen zkušené oko dnes dokáže v těchto opuštěných místech objevit stopy prosperujícího života a s ním zapomenutých lidských osudů.

Český název tato osada neměla,přece jen "Údolí žen" je trochu divoké,nu i když ?

(zdroj: Vilém Kudrlička: Šumava – Co zmizelo z Královského hvozdu)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář