Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hůrka (Hurkenthal)

23. 6. 2013

Kdysi velmi významná osada s velkou sklárnou, založená v 18. století Janem Jiřím Hafenbrädlem nedaleko Hartmanic světově proslula výrobou benátských zrcadel, zdobených negativní figurální podmalbou. Fungovala v letech 1732-1904. V roce 1801 se jejím majitelem stal sklář Jiří Kryštof Abele.

Obec byla zpočátku známa také jako Böhmische Hütten a rostla zvolna - koncem 18. století zde stálo 6 domů, v roce 1840 dvakrát tolik. Podle sčítání v roce 1910 zde žilo již 395 lidí v 28 domech. Všichni se hlásili k německému jazyku. Kolem huti byly postaveny domy, hospoda, hladírna a brusírna skla. Od umělé hráze jezera Laka byla přiváděna voda kanálem do sklárny.

Stával zde hotel Schmid (který měl vlastní elektrárnu), pro turecké obchodníky nechal majitel sklárny postavit tzv. Turecký dům - ve velké budově z roku 1836 byl rozlehlý sál s pěti zrcadlovými okny a množstvím zrcadel. Život obce se neobešel bez komplikací - v roce 1925 shořel po zásahu bleskem objekt bývalé sklárny.

hurka.jpgV Hůrce stával kostel sv. Vincence, postavený v roce 1789 nákladem majitele skláren Ignácem Hafenbrädlem a jeho synů, a fara. Kostel zdobila barokní cibulovitá báň z jedné strany krytá šindelem. Věž nechal přistavět v roce 1819 další majitel místní huti Jiří Kryštof Abele. Na oltáři, přeneseném sem z klatovského dominikánského kostela, visel obraz svatého Vincence z 17. století a stavbu osvětlovaly lustry, vyrobené místní sklárnou. Kostel byl zbořen ve druhé polovině padesátých let minulého století. Vedle kostela postavil Abele v roce 1820 ještě hřbitovní kapli sv. Kříže, kde byli pohřbeni příslušníci sklářských rodů Hafenbrädelů a Abelů. Mumifikovaná těla byla uložena ve 23 skleněných rakvích a na mramorových deskách byly nápisy se jmény nebožtíků. Vykradači hrobů, vandalové a hlavně vojáci místo zpustošili. V roce 1949 údajně opilí příslušníci armády zcela zničili rakve a ostatky nebožtíků rozházeli po okolí.

Kaple pak sloužila jako sklad terčů a seník a také jako pozorovatelna. Díky tomu se zachovala, byla opravena a v září 2003 vysvěcena za velké účasti lidí z obou stran hranice.

V kapli byl pohřben také otec spisovatele Karla Klostermanna.

Na Hůrce se odehrával děj románu Karla Klostermanna Skláři a děj povídky Vánoce pod sněhem. Natáčel se zde i film Divá Bára. Dnes připomíná historii kdysi velké a prosperující obce jen kamenný pomník.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář